Lekár - pacient

V tomto prípade dáva pacient úplatok a ako protihodnotu získava prednostné ošetrenie, kvalitnejšie lieky, drahší materiál, skúsenejšieho operatéra prípadne kombináciu uvedeného. V horšom prípade získava iba pocit, že dostal niečo naviac. Iniciatíva môže byť na oboch stranách. Buď pacient aktívne príde s obálkou a žiada protislužbu, alebo si lekár „vypýta".

Pacienti prosím nedávajte lekárom úplatky, sú za svoju prácu platení (a ak vláda dodrží dnes podpísané memorandum, tak od roku 2013 takmer adekvátne) a na kvalitnú zdravotnú starostlivosť máte právo.  Už sme sa naučili reklamovať jedlo v reštaurácii ak nie sme spokojní. Nebojte sa požiadať o kompletné informácie ohľadom svojej liečby prípadne o alternatívach. Existuje slobodná voľba lekára, zmeňte toho svojho ak nie ste spokojní, v nemocnici môžete informovať primára, že nechcete aby vás ošetroval konkrétny lekár (aj keď pri aktuálnom personálnom stave na niektorých oddeleniach to nemusí byť možné).  Nepoznám lekára, ktorý by sa „pomstil" akýmkoľvek spôsobom pacientovi. Ak si od vás vypýta úplatok ihneď kontaktujte políciu a staňte sa agentom provokatérom, urobíte službu nie len seba ale aj spoločnosti. Ak chcete konkrétneho operatéra, pôrodníka alebo anesteziológa a chcete ho z vlastnej vôle ohodnotiť nad rámec jeho mzdy, existujú legálne spôsoby ako to zabezpečiť. Väčšina nemocníc ponúka možnosť za poplatok si vybrať konkrétneho lekára. Časť tejto platby ide nemocnici a časť lekárovi. Je to oficiálny zdanený príjem. Existuje stránka znamylekar.sk, hodnoťte svojich lekárov, píšte tam aj o korupcii.

Lekári neberte úplatky. Viem, že drvivá väčšina z vás si aktívne nevypýta, ale neprijímajte ani pasívne. Dávajte si pozor aj na nepriame náznaky. Samému sa mi stalo, že som chcel dôkladne informovať syna hospitalizovanej pacientky so zlomenou chrbticou. Zhodnotil som stav, naznačil som možnosti ďalšieho postupu, teda operačnú aj neoperačnú liečbu s tým, že postup bude závisieť od CT interného, prípadne od anesteziologického vyšetrenia. Keď som skončil bola mi ponúknutá obálka so slovami „keby ste ju radšej operovali". Odmietol som, ale uvedomil som si, že rozhovor za zavretými dverami, empatický prístup a odpovedanie na otázky naozaj mohli vyznieť v neverbálnej rovine ako žiadosť o úplatok. Pritom ďalší postup skutočne závisel od toho, ako dopadnú vyšetrenia a nie od mojej svojvôle. Otázkou ostáva čo s pacientom, ktorý ako poďakovanie po ukončení liečby donesie kávu, čokoládu, korbáčiky, fľašu, alebo obálku. Tu si to musí každý so svojím svedomím zrovnať sám. Niekedy je ťažké odmietnuť už len z toho dôvodu, že v takom prípade hneď začne pacient pátrať po tom, čo je v neporiadku a aké komplikácie môže v blízkej budúcnosti očakávať. Ja aby som mohol kľudne spávať NIKDY od pacienta nič nepýtam, NIKDY od pacienta neberiem peniaze, NIKDY neprijímam dar pred ukončením liečby s vedomím, že by pacient mohol očakávať ďalšie benefity alebo liečbu a NIKDY neprijímam neadekvátny dar alebo taký dar, kde by bola čo i len minimálna možnosť, že je nad finančné limity pacienta. Dostal som korbáčiky od pacientky keď sa prišla ukázať po poslednej rehabilitácii po operácii lakťa, dostal som fľašu, na ktorej bolo perom napísané Hruška Laco 2004, pričom Laco na mňa sprisahanecky žmurkol so slovami, že chodí úplne ako predtým, kým si zlomil predkolenie, ale odmietol som prevziať  12y Jameson od babičky v kapcoch a v šatke, pretože sama pre seba by si takú drahú fľašu nikdy nekúpila. Priznávam to verejne, nehanbím sa za to, žalujte ma ak chcete.

 

Lekár - farmaceutická firma

Reprezentant firmy, ktorá dodáva lieky alebo iný zdravotnícky materiál poskytne výhody (finančné, materiálne, zaplatenie vzdelávacej aktivity) lekárovi, ktorý svojim pacientom predpíše alebo indikuje produkty tejto firmy. Často ide o nové a kvalitné produkty, avšak náklady na tento druh korupcie si premietne do svojej obchodnej marže.

Neviem čo by som vytkol, alebo poradil farmaceutickej firme. Správajú sa trhovo a správajú sa tak všetci. Správajú sa rovnako ako výrobca pneumatík, ktorý pošle svojho obchodného zástupcu do pneuservisu. Nemajú účinnejšie fórum ako svoje nové lieky alebo produkty adekvátne odprezentovať. Tu musí zasiahnuť legislatíva čo prípustné je a čo nie je. Priame percento z predaja lieku, alebo 10 dňový kongres na Bahamách s dvomi prednáškovými dňami po 2 hodiny rozhodne nie sú v poriadku, ale posúďte toto:  Tento rok som absolvoval AO kurz - špecializovaný seminár zameraný na techniky operačného ošetrenia zlomenín. 3 dni intenzívna nalieváreň s praktickými cvičeniami 10 hodín denne. Zaplatil som 150€, ale v oficiálnych materiáloch je uvádzané, že firma Synthes prispieva lekárom čiastkou 300€ na zavezpečenie školiteľov a cvičebného materiálu. V spolupráci s touto firmou lekári vo Švajčiarsku vyvíjajú techniky, klince a dlahy na ošetrovanie zlomenín a pre pacienta je takáto úzka spolupráca prospešná. Synthes je v osteosyntetickom materiáli niečo ako Mercedes medzi autami. Keď som následne v práci a mám možnosť vybrať si inštrumentárium, ktorým budem zlomeninu operovať, chcem materiál od Synthesu, lebo ho dôkladne poznám zo školenia, dobre a rýchlo sa s ním pracuje a viem aké má výsledky. Viem, že si cenu vývoja a školenia premietnu do ceny materiálu pre nemocnicu. Mám si preto iniciatívne miesto Mercedesu pýtať Daciu? Viem, že ma aj Dacia (možno) dovezie do rovnakého cieľa ale asi nie rovnako rýchlo a určite tuším, že nie rovnako bezpečne. Správam sa v tomto prípade korupčne?  Tu nepoznám riešenie. Najhoršie je, že nie je možné stanoviť presnú hranicu, musí byť arbitrálna. Niekto bude súhlasiť, že výsledný efekt pre pacienta za to stojí, niekomu ale môže vadiť, že súčasťou školenia bol aj spoločenský večer s recepciou, teda náklady, kde je benefit pre pacienta viac ako sporný.

 

Manažér - dodávateľ

Riaditeľ nemocnice dosadený politickou stranou dostane k podpisu zmluvu so sponzorom danej politickej strany s jasnými inštrukciami: podpíš, lebo inak ťa vymeníme a podpíše to ten, kto príde po tebe. Najzvrátenejšie je to pri nákupe medicínskej techniky. Chceš nové CT? OK, dodáme také za 600 000€, ale musíš podpísať zmluvu na 2 000 000€. Ak nepodpíšeš, dáme toto CT do inej nemocnice.

Doteraz sme sa bavili o „drobných", tu už ale ide o milióny a systematicky. Stále počúvam, že „prečo na tieto prípady korupcie lekári neupozorňujú". Moje protiotázky sú: „A nie sú toho náhodou plné médiá? Od koho sa to tak asi novinári dozvedeli? Čo robí polícia, prokuratúra, ÚVO, NKÚ a všetci kompetentní so zverejnenými informáciami?" Alebo má zamestnanec podať trestné oznámenie na svojho zamestnávateľa? Má rovnaký prístup k zmluvám ako investigatívni novinári, pre ktorých by malo byť odhaľovanie korupcie denným chlebom a neústupčivosť profesionálnou česťou. Veľmi by ma potešilo, keby títo strážni psy demokracie konečne vyliezli zo svojich búd a začali štekať. Aj keď vo svetle mediálnej dezinformačnej kampane v posledných mesiacoch si o slovenských médiách ilúzie nerobím.

 

Záverom

Korupcia malá i veľká sa objavuje vo všetkých odvetviach spoločnosti, medicínske prostredie nevynímajúc. Záleží ale ako si nastavíme svoje vnútorné morálne hodnoty každý jeden z nás. Apelujem teraz na Vás kolegovia. Tak ako sme hrdo nosili v ostatných dňoch odznaky „Výpoveď, nemôžem byť ticho, aj kvôli Vám", pripnime si od 1.1.2012 „Neberiem úplatky".

Tomáš Nezval

 

  1. https://aotrauma.org/eventdetails.aspx?id=628&from=PG_COURSEDIRECTORY

 

PS: Nech je to s úplatkami u mojich kolegov ako chce, vyjadrenie premiérky pred niekoľkými dňami ohľadom malej korupcie u lekárov mňa osobne hlboko urazilo. Myslím si svoje a žalovať ju za nactiutŕhanie nebudem, ale verejné ospravedlnenie by som privítal.