O úplatkoch a kvalite zdravotnej starostlivosti

22.06.2012 11:43

 

Iniciatíva Úplatky neberiem pokračuje ďalej. Pridávajú sa k nám stále ďalší lekári, ktorí nemajú problém pripnúť si na pracovný odev odznak s nápisom „Úplatky neberiem“.

Nestačí však len písať blogy a nosiť odznaky. Potrebujeme širokú a najmä otvorenú diskusiu o tom, čo je to takzvaná veľká a malá korupcia v zdravotníctve. Aj preto sme s kolegami spísali hodnoty a ciele tejto neformálnej akcie. Tí, čo majú záujem, nájdu tento text tu: https://somprotiuplatkom.webnode.sk/hodnoty-a-ciele/ 

Lekár má schopnosť prinavrátiť zdravie a veľakrát aj zachrániť ľudský život. Akú odmenu si za túto prácu zaslúži ? Oficiálnou odmenou mu je mesačná mzda. Patrí lekárovi aj niečo navyše?

Takzvaná malá korupcia v zdravotníctve existuje odpradávna. Stala sa akoby samozrejmou súčasťou zdravotníckeho prostredia. Z tohto pohľadu lekári nemajú práve najlepšiu povesť.

Koľko je však pravdy na povestiach o lekároch a úplatkoch? Je úplatkom všetko, čo pacient alebo rodinný príslušník ponúka lekárovi? Sú všetci lekári úplatkári? Do akej miery je tento neduh v skutočnosti rozšírený? Čo ešte úplatok nie je a čo už ním je?

Okrem jasných prípadov úplatkov, akými sú napríklad obálka s peniazmi, existujú aj iné formy odmeňovania lekárov mimo rámca ich zákonných príjmov. Ide o prejavy vďačnosti pacientov, nie o snahu zabezpečiť si kvalitnejšiu alebo rýchlejšiu zdravotnú starostlivosť. Myslím si, že drobná sladká odmena alebo fľaša vína pri odchode spokojného pacienta z oddelenia po liečbe úplatkom nie je. Za úplatok považujem akúkoľvek odmenu - či už finančnú alebo nefinančnú -, ktorej cieľom je zabezpečiť sebe alebo druhému skorší termín operácie alebo kvalitnejší zdravotnícky materiál. Úplatok dláždi cestu obchádzaniu pravidiel pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Peniaze či už pred alebo po liečbe považujem za úplatok.

Mnoho ľudí si stále myslí, že občasné úplatky pre lekárov sú normálne, majú sa ticho tolerovať a nedá sa s nimi nič urobiť. Tento problém sa týka lekárov a aj pacientov. Práve lekári by nemali ostať ticho a mali by o tomto probléme otvorene hovoriť.

Korupcia sa zdravotníctvu nevyhýba. Veľkú korupciu bežný lekár ťažko ovplyvní. Potláčať ju je úlohou pre vládu, políciu, prokuratúru a súdy. Odstránenie malej korupcie je v silách bežného lekára.

Som presvedčený, že väčšina lekárov sa správa čestne a korupčne nekonajú. Takže kto iný, ak nie oni, by mal o tomto neduhu nahlas hovoriť a bojovať proti nemu?


Čítajte viac: https://mrazik.blog.sme.sk/c/300537/O-uplatkoch-a-kvalite-zdravotnej-starostlivosti.html#ixzz1yVuymUGp

Späť