Protikorupčný odznak si dal len každý desiaty lekár

19.04.2013 11:35

Podľa štatistík je priemerný úplatok v slovenskom zdravotníctve 33 eur a lekári si vraj takto dokážu privyrobiť aj 500 eur mesačne. O týchto číslach môžeme polemizovať, no korupcia v zdravotníctve reálne existuje. To si treba otvorene priznať. Som presvedčený, že to s ňou nie je až také zlé, ako sa hovorí. Práve preto ma mrzí slabá odozva lekárov na protikorupčné aktivity, ktoré sme zorganizovali či už ja alebo LOZ.

Pred necelým rokom som rozbehol iniciatívu „Ďakujem, úplatky neberiem". Dodnes sa našlo 412 lekárov, ktorí mali odvahu pripnúť si odznačik alebo označiť svoju ordináciu nálepkou a jednoznačne tak vyjadriť svoj postoj k úplatkom. Aktivitu LOZ, ktorá nasledovala niekoľko týždňov po mojej, prijalo za svoju ďalších 300 lekárov. Môžeme preto povedať, že približne každý desiaty lekár, ktorý pracuje v slovenských nemocniciach, verejne deklaruje, že neberie úplatky.

Priznávam, predstavoval som si omnoho vyššiu odozvu. Na druhej strane nemôžem nikomu nič vyčítať. Urobil som len to, čo som považoval za správne a budem v tom ďalej pokračovať.

Niektorí lekári odmietli nosiť odznak s odôvodnením, že aj zuby si umývajú každý deň a nemusia sa k tomu priznávať odznakom. Akoby si mnohí z nás neuvedomovali, že v očiach verejnosti už všetci jednu nálepku máme. Veď koľko ľudí nás hádže do jedného vreca: čo lekár, to korupčník. A to je nálepka, ktorá ma uráža. Ja taký nie som a myslím si, že pre každého, kto taký nie je, by malo byť jednoduché pripnúť si odznak a ukázať to!

Pacient je v podstatne horšej situácii.

Pokračovanie: https://mrazik.blog.sme.sk/c/326226/Protikorupcny-odznak-si-dal-len-kazdy-desiaty-lekar.html

 

Späť